Rodzaje szafek stosowanych w szpitalach
Szafki używane w środowisku medycznym muszą być przyjazne pacjentom i użytkownikom. To meble do zadań specjalnych, które są łatwe w utrzymaniu czystości i funkcjonalne. Jakie rodzaje szafek najczęściej spotkamy w szpitalach i czym się wyróżniają?
Czym wyróżniają się szafki medyczne?
Z uwagi na specyfikę miejsca, można wyróżnić kilka rodzajów szafek stosowanych w szpitalach. Niezbędnym wyposażeniem jest stolik czy szafka przyłóżkowa. Nierzadko dostępne w opcji z blatem obrotowym lub wysuwanym oraz pulpitem. Bardzo często wyposażone są w cztery kółka, dzięki czemu pozwalają na transport leków oraz ciche i sprawne przemieszczanie. Wyróżniają się prostymi formami, bez zbędnych ozdób, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Posiadają możliwość regulacji blatu, co pozwala idealne dostosować je do potrzeb pacjenta oraz personelu medycznego. Meble takie malowane są proszkowo lub lakierowe jedynie przy użyciu niealergicznych i bezpiecznych substancji. Sprawdzą się nie tylko w szpitalach, ale też w przychodniach medycznych, domach opieki lub hospicjach.
Najpopularniejsze rodzaje szafek medycznych
Szafki przyłóżkowe mogą przybierać różne formy oraz być wykonane z różnych materiałów.
Najpopularniejsze modele wyposażone są w metalową konstrukcję. Są one stabilne i wytrzymałe, dzięki czemu stają się inwestycją na wiele lat. Pozwalają na regulacje zarówno wysokości blatu, jak i jego kąta. Lekka konstrukcja i jezdne kółka pozwalają na łatwe przemieszczanie szafek.
Często spotkane meble w szpitalach i przychodniach medycznych to szafki jednostronne. Posiadają korpus wykonany w laminowej płyty PCV i często wyposażone są w szufladę oraz drzwiczki. Dostępne w szerokiej gamie kolorów, prezentują się nowocześnie i mogą być dopasowane do charakteru wnętrza.
Modelami niezwykle funkcjonalnymi są szafki przyłóżkowe z obracanym i podnoszonym blatem. Nierzadko posiadają metalową konstrukcję i blat wykonany z płyty meblowej, który wyposażony jest w relingi zabezpieczające przed zsuwaniem się przedmiotów. Charakteryzują się stabilnością i wytrzymałością.