Zlewozmywaki z młynkiem – wady i zalety

Zlewozmywaki kuchenne wyposażone w młynek są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. U nas nie są spotykane często, ale także możemy znaleźć je w sklepach. Czym dokładnie cechują się takie zlewozmywaki i jakie są ich główne wady i zalety?

Gdy w kuchni powstają odpadki, na przykład po obieraniu warzyw czy też resztki po obiedzie, wtedy najlepiej wyrzucić je do odpadków kompostowanych. Niektóre osoby wyrzucają je do śmieci zmieszanych czy też do toalety.

Jest jednak alternatywne rozwiązanie, aby pozbyć się odpadków – to młynek do mielenia odpadów montowany w zlewozmywaku.

Czym jest młynek do mielenia odpadów?

Młynek przeznaczony do mielenia odpadów to urządzenie, które montowane jest w zlewozmywaku kuchennym. Jego zadaniem jest rozdrobnienie odpadków tak, aby mogły trafić do kanalizacji. Urządzenie wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej.

W młynku można zmielić praktycznie wszystkie odpadki organiczne, które powstają w kuchni. Dobre modele mogą poradzić sobie nawet z drobnymi kośćmi!

Konstrukcja młynka, który nazywany jest też rozdrabniaczem, wykorzystuje specjalne wirujące talerze, które skutecznie, a przy tym bezpiecznie rozdrabniają odpadki. Aktualnie w młynkach nie stosuje się już ostrych noży.

Zalety montażu zlewozmywaka z młynkiem do mielenia odpadków:

  • łatwy sposób na pozbycie się odpadków organicznych powstających w kuchni
  • brak ryzyka zapchania kanalizacji dużymi odpadkami
  • brak nieprzyjemnych zapachów w kuchni umieszczanych w kubłach
  • większa higiena w kuchni
  • oszczędność czasu przy usuwaniu odpadków organicznych

Wady montażu zlewozmywaka z młynkiem do mielenia odpadków:

  • wysoka cena zakupu urządzenia
  • urządzenie pobiera prąd do działania

Zatem zlewozmywak wyposażony w rozdrabniacz do mielenia odpadków kuchennych może być bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy nie mamy sposobu na pozbywanie się ich ze swojej kuchni, na przykład wtedy, gdy mieszkamy w mieście.

Jeśli jednak posiadamy dostęp do kompostownika lub możemy wyrzucać odpadki organiczne do odpowiednich worków, taka opcja będzie bardziej przyjazna dla środowiska.