Ogrzewana balia w ogrodzie – zamówić czy próbować wykonać samemu?

Ogrodowa balia (znana też jako ruska bania) to coś, co ma całą masę wielbicieli. Ta naturalna, drewniana konstrukcja ma formę dużej beczki, do której wlewa się wodę ogrzewaną do przyjemnej temperatury za pomocą dedykowanego pieca. Siedzenie w takiej przestrzeni to niesamowita forma relaksu na świeżym powietrzu, którą można uprawiać z rodziną bądź znajomymi. Banię ogrodową można kupić w bardzo wielu sklepach. Można też ją wykonać samodzielnie. W tym artykule podpowiadamy, jak własnoręcznie zrobić omawiany produkt.

Balia ogrodowa – jak zrobić?

Pierwszy krok to wybór właściwego drewna. Nie powinniśmy oszczędzać na tym materiale, gdyż od niego zależy trwałość całej konstrukcji. Najbardziej polecane rodzaje drewna to syberyjski świerk, drewno termalne, modrzew i czerwony cedr. Każde z nich musimy zawsze dodatkowo zabezpieczyć przed wpływem wody. Sama grubość elementów drewnianych nie powinna być mniejsza niż cztery centymetry.

Kolejny krok do tego, by powstała dobra balia w ogrodzie, to nadanie drewnu odpowiedniego kształtu. Nie obejdzie się tu bez dobrej strugarki i szlifierki, która ukształtuje materiał, odpowiednio go wyżłobi. Gdy ukształtujemy obrzeża, czas na stworzenie dna z grubego drewna pociętego na spoiny. Pod spodem podłogi zamontujmy belki, które wzmocnią konstrukcję i zapewnią jej odpowiednią wentylację. Wewnątrz balii zamieśćmy drewniane ławki, filtr do balii ogrodowej oraz pamiętajmy o wykonaniu w dnie otworu odpływowego.

Piec do balii ogrodowej – rodzaje

Do wyboru mamy cztery sposoby ogrzewania naszej ruskiej bani. Pierwszą z nich jest piec opalany drewnem. Wiąże się to z większą ilością pracy, przez co takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza do balii używanych okazyjnie. Budowa balii ogrodowej może być też oparta na piecu elektrycznym. Jest on wygodny nawet przy częstym, całorocznym użytkowaniu. Wodę podgrzewaną w ten sposób należy wymieniać do sześć-osiem tygodni.

Częściej (raz na dwa-trzy dni) należy natomiast wymienić wodę w bani ogrzewanej gazem. Utrzymanie balii ogrodowej tego typu jest więc nieco bardziej męczące, mimo że sam proces ogrzewania jest bardzo łatwy. Ostatnie rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewane balie ogrodowe, to podłączenie ich do używanej w domu pomy ciepła. Najlepiej w tym wypadku zastosować system hybrydowy – połączenie ogrzewania elektrycznego i tego z pompy. A to dlatego, że pompa ciepła okresowo działa niekiedy w ograniczonym zakresie.

Możesz również polubić…