Gdzie najlepiej zainstalować grzejnik w łazience?

Grzejnik w łazience to świetne rozwiązanie – nie tylko daje przyjemne ciepło zimą, ale również pomaga obniżyć wilgoć w pomieszczeniu i można na nim suszyć ręczniki czy pranie zimą. Jednak nie w każdym miejscu w łazience można tak po prostu zainstalować sobie grzejnik łazienkowy – trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, rozkład ciepła czy wystrój całego wnętrza pomieszczenia. Gdzie w takim razie najlepiej zainstalować grzejnik w łazience?

Szukamy miejsca na grzejnik w łazience

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, należy przede wszystkim rozważyć rodzaj grzejnika, jaki chcesz zainstalować. Jeśli będzie on częścią systemu centralnego ogrzewania i jedyne, co będzie do niego doprowadzone to ciepła woda, to bez problemu możesz o ustawić nawet 20 cm od innych urządzeń sanitarnych czy mebli. Jeśli jednak mowa o grzejniku elektrycznym, to odległość tę należy stosownie zwiększyć, aby uniknąć porażenia elektrycznego.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych i okien (jeśli występują). Są to miejsca, przez które dochodzi do najbardziej intensywnej wymiany ciepła, dlatego, aby uniknąć nadmiernego wychładzania pomieszczenia, warto instalować grzejniki w ich okolicach, dzięki czemu wchodzące powietrze od razu się ogrzewa. Niekoniecznie jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie grzejnika bezpośrednio pod otworem wentylacyjnym – wówczas ciepło może bezpośrednio „uciekać” na dwór.

Nie zapomnij o stylistyce

Z roku na rok nasze łazienki stają się coraz ładniejsze i coraz większą wagę przykładamy do ich wystroju. Dlatego rozważając gdzie i jaki grzejnik zainstalować, warto wziąć pod uwagę wykończenie pozostałej części pomieszczenia. Nie zbyt dobrze wygląda skupienie wszystkich elementów sanitarnych i mebli w jednym miejscu, podczas gdy reszta pomieszczenia pozostanie niemalże pusta. Zazwyczaj o wiele lepiej wygląda równomierny rozkład i grzejnik lepiej sprawdzi się nieco dalej od toalety czy wanny. Oczywiście możesz mieć swój pomysł na wnętrze, ale nie zostawiaj lokalizacji grzejnika ślepemu przypadkowi.

Możesz również polubić…