Najczęstsze błędy przy aranżacji kuchni

Kuchnia jest sercem domu – dlatego każdy pragnie, aby była funkcjonalna oraz komfortowa. Nawet najmniejsza kuchnia potrafi być ergonomiczna, jeżeli zadbamy o jej odpowiednią kompozycję. Niestety nawet drobne błędy w jej aranżacji potrafią znacząco zmniejszyć komfort podczas przygotowywania posiłków. Czego więc się wystrzegać?

Zbyt niskie blaty

Odpowiednia wysokość blatów oraz górnych szafek bezpośrednio wpływa na komfort domowników. Chociaż standardową wysokością blatu jest 85 cm, w przypadku użytkowników, którzy mają powyżej 180 cm, warto zastanowić się nad podniesieniem go o około 5 cm. Praca na zbyt wysokich lub zbyt niskich blatach jest bardzo męcząca.

Do wzrostu warto dopasować także górne szafki. Domownicy powinni swobodnie je otwierać i zamykać przy użyciu uchwytów oraz bez problemu wyciągać z nich przedmioty.

Nieodpowiednie rozmieszczenie AGD

Czy potrafimy wyobrazić sobie kuchnie, w której płyta grzewcza będzie umieszczona w jednym rogu a piekarnik w drugim? A co gorsza, zlewozmywak również w znacznej odległości? Praca w takiej kuchni z pewnością nie byłaby komfortowa ani bezpieczna. Zbyt duże odległości między AGD to częsty błąd aranżacyjny dużych kuchni. Warto więc zadbać o to, aby zlewozmywak, kuchenka oraz lodówka znajdowały się blisko siebie.

Planując układ kuchni, warto też pomyśleć o odpowiedniej ilości blatu między zlewozmywakiem a kuchenką. Ta przestrzeń będzie służyła do krojenia umytych warzyw czy mięsa. Jeżeli więc nie chcemy nosić się ze składnikami po całej kuchni, lepiej zarezerwować odpowiednią przestrzeń w najbardziej ergonomicznym miejscu.

Źle zaprojektowane oświetlenie

Nie ma nic bardziej męczącego niż precyzyjna praca w półmroku. Nieważne jak funkcjonalnie urządzona jest kuchnia, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie przebywanie w niej nie będzie komfortowe. Należy zadbać o górne światło, które zawsze jest podstawowym w pomieszczeniu. Oprócz tego niezbędne jest światło kierunkowe, które doświetlenie newralgiczne miejsca – takie jak barek kuchenny, stół czy blat. Doskonałym pomysłem jest jeszcze lampa, która wprowadzi aromatyczny nastrój podczas spożywania posiłków – na przykład nisko umieszczona wiszącą lampa nad stołem.

Możesz również polubić…