Rodzaje tynków – jaki tynk wybrać?

Tynki elewacyjne to szeroka gama różnych materiałów do wyboru. Czym warto kierować się podczas doboru tynków na ściany domu jednorodzinnego?

Tynki elewacyjne – na ściany zewnętrzne

Tynki elewacyjne to rodzaj tynków stosowanych na ściany zewnętrzne budynków. Tynki te mają na celu zabezpieczenie ścian budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Chronią również izolację termiczną ścian. Mogą również posiadać właściwości dekoracyjne.

Aktualnie w użyciu znajdują się różne rodzaje tynków elewacyjnych. Bardzo często pojawia się zatem pytanie – co wybrać?

Podział tynków elewacyjnych:

  • tynki cienkowarstwowe
  • tynki grubowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe

Są to dzisiaj tynki najbardziej popularne. Są one stosowane na ściany dwuwarstwowe, które były docieplane z użyciem metody lekkiej mokrej. Swoją nazwę wzięły od metody aplikacji – są nakładane jedynie cienką warstwa wynoszącą od 2 do 10 milimetrów.

Wśród tynków cienkowarstwowych wyróżnia się:

  • tynki mineralne – posiadają wysoką paroprzepuszczalność, stosowane są głównie na wełnę mineralną
  • tynki akrylowe – są bardziej odporne na wodę od tynków mineralnych i elastyczne, ale nie przepuszczają pary, więc nie należy stosować ich na wełnę mineralną, używane z dociepleniem ze styropianu
  • tynki silikonowe i silikatowe – trwalsze od tynków mineralnych i akrylowych, odporne na czynniki zewnętrzne, zmniejszają osadzanie się brudu, mają jednak dość wysoką cenę

Tynki grubowarstwowe

W użyciu znajdują się także tynki grubowarstwowe. Tego typu tynki są nazywane także tradycyjnymi albo cementowo-wapiennymi ze względu na zastosowane do ich produkcji surowce.

Tynki grubowarstwowe wykorzystywane są na ścianach jednowarstwowych albo na ścianach trójwarstwowych. Są nakładane w dużej ilości, tworząc warstwę 2-3 centymetrów materiału. Z tego też względu nie są one stosowane na ścianach dwuwarstwowych.

Zatem dobór odpowiednich typów tynku pozwoli na uzyskanie właściwej ochrony dla ścian budynku. Przy problemach z wyborem najlepszego tynku elewacyjnego warto zwrócić się do specjalistów w tym zakresie.

Możesz również polubić…