Frezowanie

Dzięki frezowaniu możliwe jest nadawanie różnorodnych form i kształtów przedmiotom wykonanym z metalu. Odpowiednio wykonane pozwala na uzyskiwanie bardzo precyzyjnych i ładnie wykończonych przedmiotów. O czym warto pamiętać, zaczynając przygodę z frezowaniem?

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie zalicza się do obróbki skrawaniem, ponieważ ostateczny kształt przedmiotu jest mu nadawany właśnie dzięki skrawaniu metalu w określony sposób. Narzędzie obrabiające (w tym wypadku zęby frezu) wprawiane są w ruch obrotowy, co powoduje „zdejmowanie” warstwy obrabianego materiału. W rezultacie można niemal dowolnie modyfikować kształt obrabianego kawałka metalu, co w zależności od wykorzystanej techniki przynosi różne rezultaty.

Przy frezowaniu przeciwbieżnym osiąga się niższą jakość obróbki, jednak pozwala ono na jej szybsze wykonanie oraz głębsze skrawanie (mniej wibracji), z tego względu stosuje się je w pierwszej fazie pracy nad materiałem. W tej metodzie frez obraca się w kierunku przeciwnym do obrabianego materiału, a jego krawędź porusza się wzdłuż materiału, do którego jest coraz silniej dociskana.

Frezowanie współbieżne pozwala natomiast na uniknięcie utwardzenia materiału i bardzo jakościowe wykończenie jego krawędzi, natomiast wywołuje większe wibracje i wymaga wykorzystania specjalnego urządzenia. Najczęściej wykorzystywane jest do końcowej obróbki materiału, dzięki czemu uzyskuje on końcowy wygląd.

Frezowanie CNC 

Coraz powszechniejsze i spotykane nawet w niewielkich zakładach stało się frezowanie CNC. Pozwala ono na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji, powtarzalności i szybkości podczas pracy nad obróbką. Zredukowana jest również rola operatora, którego głównym zadaniem jest teraz odpowiednie zaprogramowanie maszyny i nadzorowanie wykonywanej przez nią pracy. Uzyskiwane w ten sposób elementy mogą być nawet wykorzystywane przy produkcji skomplikowanych i zaawansowanych technicznie urządzeń. Nic dziwnego, że nawet w niewielkich zakładach ich widok nie jest niczym nadzwyczajnym.

Możesz również polubić…