Jak zaaranżować okna w kuchni – poradnik

Kuchnia to wymagające pomieszczenie pod względem aranżacyjnym, ponieważ powinno ono być nie tylko atrakcyjnie urządzone, ale też funkcjonalne i praktyczne. Jest to ważne, ponieważ nie tylko w niej wypoczywamy i delektujemy się pysznym jedzeniem, ale też przygotowujemy posiłki oraz przechowujemy żywność. Nie lada wyzwaniem jest zwłaszcza zaaranżowanie okna w kuchni. Jak to zrobić dobrze? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Aranżacja okna w kuchni – co warto wiedzieć?

Osoby posiadające okno w kuchni mogą cieszyć się naturalnym światłem oraz promieniami słońca podczas przygotowywania posiłków. Jednak obecność okna wiąże się też z koniecznością dobrania do niego odpowiedniej aranżacji, inaczej całość prezentuje się niespójnie i brak w pomieszczeniu harmonii. Elementy zasłaniające okno mają na celu nie tylko ozdobić przestrzeń i podkreślić panujący w pomieszczeniu klimat, ale też odseparować je od spojrzeń przechodniów i sąsiadów – zwłaszcza, jeżeli kuchnia znajduje się na parterze. Wybór odpowiedniej dekoracji więc też dobrze przemyśleć, aby była dostosowana nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do potrzeb domowników.

Na jakie rozwiązania postawić?

Rynek oferuje naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o aranżacje okna w kuchni. Możesz zdecydować się na tradycyjne firanki, które są delikatne i zwiewne. Pełnią rolę głównie ozdobą, ponieważ nie zaciemniają pomieszczenia. Wiele osób ceni to, że przepuszczają dużą ilość światła słonecznego, dzięki czemu pomieszczenie jest jasne i dobrze doświetlone. Ich wadą jest to, że mogą się łatwo brudzić. Równie subtelnym sposobem na dekoracje okna są zazdrostki – sprawdzą się głównie w kuchniach urządzonych w tradycyjnym stylu. Zapewniają nieco prywatności i dodają wnętrzu przytulnego klimatu. Nieco bardziej nowoczesnym rozwiązanie są rolety – także potrafią pełnić rolę dekoracyjną, ale są o wiele bardziej funkcjonalne. Umożliwiają precyzyjne dozowanie światła i dostępne są w wielu kolorach, wymiarach, modelach i wzorach. Minimalistyczną wersją są rolety typu dzień – noc.

Możesz również polubić…