Dbanie o cerę latem – Filtry słoneczne w praktyce

Każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się gładka i młodą cerę. W tym celu kupujemy zestawy kremów, dbamy o dietę, a nawet decydujemy się na kosztowne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednak nie każdy pamięta o tym, że podstawowym czynnikiem utrzymującym skórę w dobrej kondycji jest ochrona, czyli stosowanie odpowiednich filtrów słonecznych. Co warto o nich wiedzieć?

Kiedy stosować filtry?

Czas wakacyjny kojarzy nam się ze słońcem, wyjazdami nad morze i beztroskim wypoczynkiem. Chociaż to wyjątkowo przyjemny okres w roku, bywa niebezpieczny dla naszej skóry. Promienie UVA i UVB docierają do ziemi, wnikając zarówno w warstwę rogową naskórka, jak i do jej głębszych warstw. Odpowiadają one za pojawianie się oparzeń słonecznych, rumienia oraz degradację kolagenu i powstawanie wolnych rodników. Są przyczyną szybszego starzenia się skóry oraz pojawiania się zmarszczek – czyli tak zwanych efektów foto-starzenia. Nadmierne eksponowanie się na promienie słoneczne sprawia, że staje się ona przesuszona, traci jędrność i elastyczność. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych potrafi zapobiec wszystkim tym negatywnym skutków. Kiedy powinno stosować się filtry przeciwsłoneczne? Tak naprawdę przez cały rok, ponieważ promienie UVA i UVB docierają do nas również przez chmury oraz, gdy termometry za oknem nie pokazują wysokich temperatur. Latem warto postawić na wysokie SPF np. 50+, natomiast w okresie jesienno-zimowym SPF 10, 15 lub 30.

Filtry chemiczne czy fizyczne?

Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na fizyczne i chemiczne. Fizyczne najczęściej opierają się na tlenku cynku i dwutlenku tytanu. Filtry chemiczne mogą występować w formach syntetycznych lub naturalnych – na przykład jako olej z awokado, z pestek malin czy masło shea. Zaliczamy do nich substancje takie jak Benzophenone lub Octocrylen.

Czym różnią się te dwa rodzaje filtrów? Filtry chemiczne mają lekką konsystencję i nie pozostawiają białych śladów na skórze. Zapewniają wielogodzinną ochronę, ale mogą być źle tolerowane przez wrażliwą skórę. Natomiast filtry fizyczne, inaczej nazwane mineralnymi mogą pozostawiać efekt białej maski i nie chronią tak doskonale skóry przed promieniowaniem, jak te chemiczne. Są jednak dobrze tolerowane przez skórę – nie powodują nasilenia trądziku i nie wywołują reakcji alergicznych.

 

Możesz również polubić…