Realizacja ogrodu w kilku prostych krokach

Piękny ogród to marzenie niejednej osoby. Zielona, malownicza oaza spokoju obok domu, doskonale sprawdzi się podczas wypoczynku po ciężkim dniu. To także idealne miejsce, aby spędzić nieco czasu ze znajomymi, na przykład na niedzielnym grillu. Chciałbyś cieszyć się własnym zakątkiem, ale nie wiesz od czego rozpocząć prace związane z realizacją wymarzonego ogrodu? Oto krótki poradnik.

Krok po kroku

Aranżacja ogrodu jest równie ważna, co zaprojektowanie wnętrza domu. Warto więc podejść do niej profesjonalnie i zacząć od stworzenia planu działania. Mógłby on wyglądać mniej więcej tak:

  1. Prace ziemne – to krok, od którego należy zacząć realizację ogrodu. Należy się do nich odpowiednio przygotować, co uwzględnia między innymi oczyszczenie terenu z chwastów, śmieci czy pozostałości po budowie. Na tym etapie warto uwzględnić budowę oczka wodnego lub podwyższanych kopców na rabatki.
  2. Instalacje elektryczne i nawadniające – warto o nich pomyśleć jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu, ponieważ wymagają wykonania wykopów, między innymi, aby ułożyć elastyczne rury z polietylenu do automatycznego nawadniania trawnika czy kable elektryczne do oświetlania przestrzeni. Jeżeli przystąpilibyśmy do tego etapu na samym końcu moglibyśmy zniszczyć rabatki.
  3. Utwardzane nawierzchnie – chodzi tu głownie o podjazd czy ścieżki z kostki brukowej oraz inne elementy małej architektoniki.
  4. Altany i pergole – to kolejne elementy, które znajdują się na niemal każdym ogrodzie i wpływają na komfort domowników. Należy zaplanować je w odpowiednim miejscu i wybudować jeszcze przed sadzeniem kwiatów.
  5. Sadzenie kwiatów – jak widać sadzenie roślin odbywa się na samym końcu. Jest to bardzo poważne, ponieważ zapobiega uszkodzeniu kwiatów podczas montażu nawadniania czy budowania nawierzchni.
  6. Trawnik – to ostatni krok podczas zakładania ogrodu. Można zdecydować się na trawnik w rolki, dzięki któremu nie będziemy musieli czekać na efekty, jednak wyróżniający się nieco droższą ceną lub też tradycyjną murawę z siewu.

Możesz również polubić…