Parkiet czy deski podłogowe – co wybrać?

Drewniana podłoga to marzenie wielu osób urządzających swoje wnętrza. Gdy zdecydujemy się na jego realizację, stajemy przed dylematem – co wybrać: ponadczasowy parkiet czy klasyczne deski podłogowe?

Deski podłogowe zachwycają rysunkiem drewna, są bardzo praktyczne, ponieważ przestrzenie między kawałkami drewna są niewielkie, a same deski mogą osiągać spore rozmiary – długość od 3 do 10 metrów, szerokość 10-20 centymetrów. Z tego powodu świetnie nadają się również dla posiadaczy zwierząt. Można znaleźć je w wersji matowej, półmatowej lub z połyskiem. Są eleganckie i mogą być wielokrotnie poddawane szlifowaniu i cyklinowaniu, dzięki czemu utrzymują swoją świeżość. Decydując się na lite deski, trzeba pamiętać o tym, że nie są zalecane do pokrycia posadzek z systemem ogrzewania podłogowego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest parkiet. Jego klepki są znacznie mniejsze (długość 20-50 centymetrów, szerokość 5-10 centymetrów), dzięki czemu można układać je w rozmaite wzory – jodełkę, szachownicę, cegiełkę. Same w sobie są one ozdobą wnętrza, dodają stylowego charakteru. Walory dekoracyjne sprawiają, że trend parkietu od lat powraca do łask projektantów. Niektóre rodzaje klepek nadają się także do ułożenia na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym. Przy wyborze tej opcji należy się liczyć z faktem, że małe kawałki drewna bywają kłopotliwe do ułożenia i mogą ulegać odklejeniu lub tworzyć nierówności. Jest to problem, który można rozwiązać, dbając o odpowiedni montaż. Jako że elementy parkietu są stosunkowo cienkie, ich wytrzymałość mechaniczna jest mniejsza niż desek podłogowych, a częste zabiegi renowacyjne nie są zalecane.

Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, drewniana podłoga niewątpliwie nada wnętrzu niepowtarzalnie przytulnej i ciepłej atmosfery. Większość wad użytkowych tego typu posadzki da się zminimalizować dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i jakości drewna. Kluczowy jest dobór fachowców oraz materiałów – rodzaj drewna, kleje, lakiery i gruntówki. Po starannym montażu deski bądź parkiet będą służyć nam długo i bezproblemowo. Stawiając na drewno, mamy gwarancję pięknego efektu dekoracyjnego oraz ponadczasowego i uniwersalnego charakteru.

Przy współpracy: parkietylodz.pl

Możesz również polubić…