Rodzaje oświetlenia łazienkowego

Łazienka, jak każde wnętrze, musi być odpowiednio oświetlona, nie tylko, by utrzymać funkcjonalność, ale również z powodów dekoracyjnych. Trudno jednak nie zgodzić się, że jest to specyficzna przestrzeń do urządzania. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do łazienki i jakie wyróżniamy jego typy?

Ze względu na funkcję i budowę oświetlenie dzieli się na ogólne, kierunkowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne stanowi „podkład” pod inne źródła światła. Jego główny cel to zapewnienie wygody użytkowania danej przestrzeni. Oświetlenie ogólne ma sprawić, że wnętrze łazienki będzie wystarczająco jasne, by w pomieszczeniu można było bez problemu wykonywać wszystkie czynności. Właśnie dlatego w roli podkładu najlepiej sprawdzą się lampy, które emitują światło rozproszone. Polecane są zwisy sufitowe oraz plafony. Stanowią wysoko umieszczony punkt równomiernego światła. W łazienkach większych oraz wyższych możemy zdecydować się na lampę wiszącą, natomiast na mniejszych przestrzeniach lepiej spisze się płaskie oświetlenie przysufitowe.

Oświetlenie kierunkowe, czy też miejscowe, jest zwykle jaśniejsze niż ogólne. To, z jaką intensywnością ma świecić, jest kwestią indywidualną. Inną lampę wybierzemy bowiem jako oświetlenie używane przy wykonywaniu makijażu, a inne do mniej precyzyjnych czynności łazienkowych. Na oświetlenie kierunkowe najczęściej wybiera się kinkiety z możliwością regulacji kąta świecenia oraz oczka halogenowe i ledowe. Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem są listwy ledowe wokół lub „pod” lustrem, co stanowi nie tylko wygodną, ale i nowoczesną opcję.

Ostatnim z głównych typów jest oświetlenie dekoracyjne. Jego rolą jest podkreślenie walorów estetycznych pomieszczenia oraz nadanie pożądanego klimatu. Na rynku jest coraz więcej finezyjnych modeli lamp, które poza spełnianiem funkcji użytkowej, są także świetną ozdobą wnętrza.

Przy wyborze oświetlenia do łazienki należy również pamiętać o bezpieczeństwie. Zdrowy rozsądek odradza na przykład materiałowe i papierowe klosze w mniejszych pomieszczeniach. Zatem zanim puścimy wodzę fantazji, należy zachować zasady ostrożności. Odpowiednie oświetlenie nie tylko umożliwi nam wygodne korzystanie z pomieszczenia, ale i nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Możesz również polubić…