Rodzaje tapet ściennych

Tapety to popularne pokrycie ścian. Charakteryzuje się szeroką dostępnością i bogactwem wzorów. Świetnie sprawdzają się zarówno jako baza, jak i główny element dekoracyjny we wnętrzu. Z powodu rosnącego zapotrzebowania na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów tapet. Oto najpowszechniejsze z nich.

Tapety papierowe to tapety najbardziej różnorodne pod względem wzorów i wykończeń. Dostępne są w wersjach jedno- i dwuwarstwowych. Są najbardziej przystępne cenowo, jednak wiąże się to z niewielką wytrzymałością na zabrudzenia, wilgoć czy promienie słoneczne. Usuwanie tapet papierowych jest stosunkowo proste, zatem po ich „zużyciu” wymiana nie jest problemem.

Bardziej odporną na czynniki zewnętrzne opcją są tapety na flizelinie. Dzięki flizelinie tapety te są elastyczne i wytrzymałe. Ich montaż jest znacznie łatwiejszy niż tapet papierowych, jako że klejem pokrywa się jedynie ścianę. Występuje wiele wykończeń strukturalnych do wyboru: tapety te mogą być karbowane, pokryte różnorodnymi fakturami. Niestety są dosyć grube, zatem nie powinno się pokrywać nimi wszystkich ścian we wnętrzu, gdyż uniemożliwia to ich „oddychanie”

Ciekawym rozwiązaniem są tapety z włókna szklanego. Są one najbardziej wytrzymałe z wyżej wymienionych, są odporne na zarysowania i zabrudzenia. Można je czyścić. Tapety występują w odcieniu naturalnym włókien szklanych, zatem są jasnoszare/białe. Po montażu można je malować według upodobań.

Raufazy to tapety złożone z kilku warstw papieru, między którymi umieszczane są wiórki drewniane. Idealnie sprawdzają się do pokrywania ścian i sufitów z nierównościami – z łatwością je zamaskują. Zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Podobnie jak tapety z włókna szklanego – można je malować, gdyż oryginalnie są białe. Występują wersje lateksowe i lateksowo-akrylowe, które można wykorzystać w łazienkach, ponieważ są wodoodporne.

Tapety tekstylne mają podłoże z papieru lub akrylu. Ich wierzchnią warstwę stanowią materiały takie jak jedwab czy len. Nie są tak wytrzymałe, jak poprzednicy, ale bardzo efektowne.

Na rynku dostępny jest szereg różnych tapet. Wybierając rozwiązanie dla siebie, należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale i użytkowymi.

Możesz również polubić…