Płyty gumowe – rodzaje gumy i jej właściwości

Płyty gumowe to pełna gama produktów stosowanych w różnych zakładach przemysłowych. Jakie rodzaje gumy stosuje się do wyrobu płyt? Jakie są ich najważniejsze właściwości?

Płyty gumowe – szerokie zastosowanie

Wybory gumowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle, między innymi jako materiały uszczelnieniowe. Wśród dostępnych wyrobów gumowych znajdują się także płyty gumowe.

Mogą być one stosowane między innymi jako: 

  • uszczelki
  • podkładki
  • taśmociągi
  • wykładziny

Do ich wytwarzania wykorzystuje się kilka typów gumy, dlatego też mogą one posiadać różne właściwości w zależności do wybranego elastomeru na przykład płyty silikonowe. Jakie rodzaje płyt z gumy znajdują się obecnie w sprzedaży?

Płyty z gumy SBR

SBR to kauczuk butadienowo-styrenowy. To wytrzymały materiał, który posiada szerokie przeznaczenie. Może być używany w temperaturach od około -30 stopni C aż do 70 stopni C. Nie jest polecany do stosowania na zewnątrz – guma SBR nie jest odporna na promieniowanie UV.

Płyty z gumy NBR

Kauczuk butadienowo-akrylonitrylowy, czyli NBR to rodzaj gumy, która znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości olejoodpornych. Może być stosowana przy olejach silnikowych, smarach, płynach hydraulicznych, alkoholach. Także może pracować w temperaturze do 100 stopni Celsjusza.

Płyty z gumy EPDM

EPDM to kauczuk etokylenowo-propylenowo-dienowy. Tego rodzaju elastomer charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na różne czynniki zewnętrzne, w tym na wilgoć, promieniowanie słoneczne. Może być używany w kontakcie z kwasami oraz estrami. Dobrze pochłania wstrząsy.

Płyty z gumy SBR/NR

NR to kauczuk naturalny. Płyty tego rodzaj wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Mogą stykać się z produktami spożywczymi. Posiadają atesty PZH.

Producenci płyt gumowych mogą dostarczyć je do swoich klientów w różnych rozmiarach – wysokościach, szerokościach oraz grubościach. Płyty mogą być sprzedawane w formie arkuszy lub też w rolkach.

Z dostępnymi wariantami płyt gumowych można zapoznać się już teraz przez internet.

Możesz również polubić…