Jak przebiegają procesy obróbki związane z obróbką CNC?

O CNC słyszy się w ostatnich latach coraz więcej. Nic dziwnego, ponieważ dzięki wykorzystaniu tej technologii wiele zakładów zwiększyło wydajność pracy, podniosło jakość swoich produktów i nawiązało wyrównaną walkę o klienta z największymi podmiotami na rynku. Jak w praktyce przebiega obróbka CNC?

Skrawanie przy użyciu sterowania numerycznego – poszczególne etapy 

Oczywiście cały proces może się nieco różnić, w zależności od tego, na jaki rodzaj obróbki się zdecydujemy – to może być frezowanie, toczenie, wiercenie, czy jedna w wielu innych możliwości. Jednak niezależnie od tego, co zamierzasz produkować, główne elementy prac będą podobne.

Pierwszy etap to przygotowanie projektu w CAD – zajmuje się tym projektant CNC, choć coraz częściej dzięki doszkalaniu potrafi to wykonać coraz więcej operatorów. Tworzona jest trójwymiarowa „mapa” elementu, zawierająca wszystkie najważniejsze detale.

Następnie pliki CAD są tłumaczone na kod alfanumeryczny „zrozumiały” dla obrabiarki – dopiero dysponując takimi poleceniam,i będzie ona w stanie wykonać swoją pracę.

Później należy przystąpić do konfiguracji maszyny, by mogła ona przystąpić do efektywnej pracy. Konieczne jest więc odpowiednie ustawienie stołu roboczego, mocowanie narzędzi i tym podobne przygotowania.

Ostatnim elementem jest realizacja projektu, czyli faktyczna obróbka skrawaniem. Dzięki wykorzystaniu projektu przetłumaczonego na język obrabiarki, praca wykonywana jest bardzo dokładnie i szybko – o ile w samym programie nie znajdują się błędy. W tym miejscu dużo zależy od operatora, który po stwierdzeniu nieprawidłowości powinien szybko zareagować, modyfikując ustawienia lub program.

Warto otworzyć się na CNC!

Bez wątpienia przyszłość należy do skomputeryzowanych rozwiązań. Ich ceny spadają, a zalety stają się coraz bardziej widoczne. Szczególnie w branżach o dużej konkurencji na rynku, umiejętność obniżenia kosztów i poprawy precyzji może być kartą przetargową dla kontrahentów. Warto już dzisiaj zagospodarowywać otwierające się w tym kierunku możliwości.

Możesz również polubić…